Znáte ten pocit, když v létě nemůžete horkem spát a celí zpocení se převalujete z boku na bok? Venkovní teploty se šplhají ke 30°C. V posledních letech nejsou výjimkou ani teploty vyšší a v bytě nebo kanceláři nemáte možnost ochlazení. Klima v panelákových bytech je někdy až neúnosné.
Příjemnější prostředí můžeme nalézt ve starých domech a chalupách to nám však neřeší náš problém.
Jak se tedy vedru ubránit?
Můžeme se vybavit pasivním zastíněním, roletami, markýzami nebo výkonnou klimatizací. Nejlepšího chladícího efektu dosahuje splitová klimatizace složená z vnitřní a venkovní jednotky. Obě jednotky mezi sebou přepravují chladivo. V místnosti nám dokáže snížit teplotu až o několik stupňů.
Další možností je multisplitová klimatizace. Patří mezi výkonné klimatizace, které dokáží ochladit i několik místností najednou. Používají pokročilou elektroniku, která si za pomocí čidla stanoví nejvhodnější provozní režim. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší pohybuje se od 40 tisíc nahoru.
Levnější variantou jsou okenní klimatizace. Předností této klimatizace je snadná montáž. Mínusem je vyšší hlučnost. Cena se odvíjí od výkonu od 19 tisíc korun
výše.
Nejméně komplikovaná a na obsluhu nejjednodušší je mobilní klimatizace. Oblibu získala pro svou jednoduchost, možnost libovolného umístění a přijatelnou pořizovací cenu již od 7 tisíc korun Její účinnost se, ale nedá srovnat s výše uvedenými klimatizacemi. Největším negativem této klimatizace je nejen větší hlučnost, ale také vyšší spotřeba elektrické energie.
Kterou klimatizaci si tedy vybrat?
Zaměřte se na energetický štítek, volte nejlépe třídu A. Zohledněte při výběru i minimální hlučnost. Další tip jak zvolit klimatizaci si přečtěte zde
.
Abyste se vyhnuli zdravotním potížím, zachovejte přiměřený rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou. Ideální rozmezí by nemělo být větší než 6°C.