Už jen samotný sběr těchto bylinek způsobuje klid na duši, netrháte-li je u dálnice. Na bylinky, na ty se musí co nejdál do lesa, kde je nejmenší spad škodlivin. A že jich máme více než dost. V lese kdysi bývalo ticho a hlavně klid. Nyní sem tam, hlavně po ránu také. Na bylinky po ránu ovšem není dobrý nápad, ty se musí sbírat suché, jinak rády plesniví.
Z bylinek lze sbírat skoro všechny co u nás rostou. Někdo tvrdí, že jich je pět set, druhý že jen dvě stě. Ono je to jedno, protože se odborníci přou ohledně konkrétních léčivých látek, takže nás páni vědci zajímat nebudou. My víme, že skoro vše, co u nás roste, je zdraví prospěšné. Počínaje pampeliškou a konče třeba akátem.
Když už jsme v lese, musíme také vědět, co z rostlinky je vlastně léčivé. Je to třináct částí.
1. Pupen
2. Plodnice
3. Nať
4. List
5. Kořen
6. Květ
7. Semeno
8. Kůra
9. Dřevo
10. Oddenek
11. Cibule
12. Plod
13. Hlíza
Uff, to je věcí co? Z každé rostlinky něco, a můžete si zařídit domácí lékárnu. Ovšem, musíte vědět co z které rostlinky, že ano. Většinou všechno. Hlavně pozor na jedovaté, ano i ty u nás jsou, ale myslím, že nejsou zaznamenány případy smrtelnou otravou.
Ono totiž toho, co má v sobě látku, kterou potřebujeme, není v rostlince zase tak hodně. Říká se tomu „droga“, takže když s někým hovoříte o bylinkách, klidně to použijte a u vidíte reakci „neznalce“. Většinou je to zděšení a zvědavost. Množství účinné drogy je různé a pokaždé jiné. Věřili byste tomu, že i roční období má na množství drogy vliv, ale hlavně zejména na jeho kvalitu? Ano je tomu tak, a ví to každý fytoterapeut. To je člověk, jež se zabývá léčbou bylinkami. I když mně osobně se více líbí výraz „bylinkář“.
Nuže, popadněte atlas rostlin a vyrazte někam do přírody, na palouk, sbírat to naše přírodní bohatství. Hlavně si nepočínejte jako vandalové blahé paměti. Myslete na to, že i bylinka potřebuje dobré podmínky pro další růst. Trhejte tedy s citem, ne na jednom místě, ale ve větším rozsahu, tu tam po bylince. Vždy něco na louce nechte. Sbírejte do košíčku, ne do tašek.
Doma rostlinky rozložte ve stínu, ne na přímém slunci, a sušte si je na zimu. Pak usušenou drogu dejte do plátěných pytlíčků, a uchovejte v suchu na větraném místě. Uvidíte, že lepší zdraví vám bude odměnou.