Splnit si svůj sen o vlastním bydlení chce celá řada Čechů, kolika z nich se to ale skutečně povede, to už je věc druhá. Ceny nemovitostí neustále rostou, v některých větších městech za poslední rok vzrostly až o dvojnásobek. Centra velkých měst se stávají pro střední třídu již nedostupná a chtě nechtě se musí spokojit povětšinou s některou z okrajových oblastí.
Jistě jste v posledních týdnech zaznamenali skutečnost o plošném zvýšení úrokové sazby, díky které se stalo vlastní bydlení ještě nedostupnějším. Přibývá i počet zamítnutých žádostí o úvěry, neboť ne každý dosáhne na přísné podmínky nastavené bankou. A tak se mnoho lidí rozhoduje pro nebankovní společnosti, kde jsou podmínky o poznání benevolentnější. Na žadatele, kterým odmítla dát banka úvěr, tu čekají přímo s otevřenou náručí.
Rizikový žadatelé v registru dlužníků
V České republice máme čtyři registry dlužníků pro fyzické osoby, do kterých mohou bankovní i nebankovní instituce volně nahlížet. Zatímco ty bankovní tak nepochybně činí, u nebankovních společností je situace poněkud rozdílná. V jejich repertoáru můžete naleznout třeba americkou hypotéku bez registru. Jak už z názvu vyplývá, mohou o ní zažádat i tací, kteří se potýkají se špatnou finanční minulostí. Jedná se o hypotéku jako každou jinou, i zde je proto potřeba počítat se zástavou nemovitosti. Ta v případě nesplácení úvěru může propadnout společnosti, která nařídí její prodej.
Rychlost vyřízení hypotečního úvěru
Nebankovní společnosti jsou známé hlavně díky svým rychlým spotřebitelským úvěrům, kterými dlužníci řeší neočekávané výdaje či výpadky příjmů. Rychlost však není doménou jen spotřebitelských, ale i hypotečních úvěrů. Zatímco v bance na vyřízení čekáte i několik měsíců, nebankovní společnosti dokáží tento čas zkrátit na minimum. Benevolentnost je ale do určité míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou.