Pálivé papriky obsahují látku s názvem kapsaicin, je to rostlinný alkaloid, který odpuzuje savce od konzumace plodů, ovšem pro lidský organismus je v malém množství prospěšný. Jaké účinky a vlastnosti můžeme očekávat od vyhlášených maďarských pálivých paprik čerstvých nebo sušených, rozemletých na koření, pěstovaných na velmi úrodné zemědělské půdě?
Zlepší se trávení – některé národy mají v oblibě ostrá jídla, zejména založená na vlastnostech pálivých paprik. Možná si vybavíte např. oblast Mexika nebo Maďarsko – obě země mají jedno společné, a sice velmi teplé podnebí a vysoké letní teploty. V letních vedrech je oslabeno trávení a kapsaicin v pálivé maďarské paprice pomáhá prokrvit žaludeční sliznici a zvýšit množství potřebné trávicí kyseliny solné. Ovšem pozor, nic se nemá přehánět a platí to i pro papriku, jak pro syrovou, tak i sušenou a mletou ve formě koření.
Nebudete se tolik přejídat – lidé, kteří mají tendenci nakládat si na talíř víc, než je vhodné, mohou prostřednictvím pálivé papriky svou gurmánskou vášeň tlumit. Kapsaicin má přímý vliv na receptory sytosti, takže jde o přirozený a neškodný prostředek proti přejídání. A pokud chcete opravdu zhubnout, vyhněte se hlavně smaženým pokrmům s vysokým obsahem tuku, tuková složka stravy totiž působí na receptory sytosti přesně opačně.
Prohřívá pokožku – pálivou papriku rozemletou na prášek lze využít také jako podpůrný prostředek pro potírání pokožky. Kapsaicin v tomto případě má dvojí význam, jednak prokrvuje potřená místa podobně, jako žaludek při trávení pokrmů, a zároveň tlumí bolest a současně vyplavuje do krve hormony štěstí – endorfiny. Takový hřejivý krém proti bolesti zad, kloubů a namožených svalů si vytvoříte velmi snadno, stačí pravou maďarskou papriku smíchat s běžným pleťovým krémem nebo mlékem, případně s pleťovou vazelínou.