Těžit kryptoměny, znamená především dobře si propočítat potenciální návratnost pořizovacích nákladů. Slovo potenciální je v tomto případě poměrně zásadní, neboť je těžení svým způsobem ovlivněno řadou faktorů a jde o podnik v průběhu času různě ziskový, stejně jako je tomu u každého podnikání. Žádný podnikatel vám neřekne, kolik přesně vydělá za rok, a u těžby je tomu podobně. Nejde tedy o ryze jednoznačný proces, jak se bezpracně dobrat k bohatství, vždy je tu, jak se říká, „něco za něco“.
Každý, kdo se rozhodne těžit a vybudovat si vlastní těžební stroj (RIG), bude do nákladů zahrnovat několik základních faktorů:
· Celkovou sumu na pořízení hardware (základní desku, extrémně výkonný zdroj, výkonné grafické karty, CPU, paměť, pevný disk a šasí).
· Cenu za odebíranou elektřinu, která není zanedbatelnou položkou.
· Kurz virtuální měny, která se bude těžit.
· Obtížnost těžby.
· Pronájem prostor na provoz těžebního stroje.
· Stabilní přístup k Internetu.
· Chlazení hardware a okolního prostředí.
Návratnost investic
Samotná návratnost vložených investic primárně závisí na obtížnosti těžby a aktuálním kurzu kryptoměn a tím pádem je vždy předběžný výpočet pouze orientační. Záleží také na tom, jaký tzv. hashrate grafických karet je ve vašem těžebním zařízení. Obecně také platí, že jestliže těžíte v seskupení těžařů (poolu), což je vždy výhodnější, větší hashrate má i větší podíl na zisku. A samotný hashrate také ovlivňuje rozdílný algoritmus, který je pro každou kryptoměnu jiný. Těžba Ethereum pracuje na ethash, Monero budete těžit na cryptonight a každý z algoritmů se řídí jinými pravidly.
Nezanedbatelnou položkou ve výpočtu návratnosti je obtížnost těžebního procesu. Obecně platí, že čím více je těžařů, tím narůstá hashrate virtuální sítě dané kryptoměny. Těžaři musí v průběhu času sledovat situaci na trhu, a jestliže cena dotyčné měny narůstá velmi pomalu, zatímco se rychleji zvyšuje obtížnost těžby, tento proces se stává méně rentabilním. K výpočtu aktuální situace slouží na webu tzv. kalkulačky profitability.