Ministr Adel Al-Jubeir pro zahraniční věci Saudské Arábie sdělil médiím, že zejména evropské obchodní společnosti, které se angažují na blízkém východě a hlavně mají obchodní styky s Íránem, dělají nepřímé sponzory místnímu revolučnímu islámskému hnutí, IRGC, a podporují tak jejich vojenské aktivity a výboje na Dálném východě.
V roce 2015, kdy byly konečně u konce ekonomické sankce na Írán uvržené EU, spousta společností navázala na spolupráci, kterou přerušila tamní revoluce a válka. A mluvíme tu o miliardách dolarů, které protékají mezi Evropou a Íránem.
Kdo jsou vlastně IRCG?
„Vládní“ složka armády, která má sloužit jako elitní ochránce státu a také strážce islámských ideálů v Íránu, byla založena v roce 1979 po Islámské revoluci. Vůbec se netají otevřenou podporou militantních islamistických skupin jako je Hezballah, které působí hlavně v Íránu, v Levantě a Sýrii. Zvednutí sankcí v roce 2015 přilákalo spoustu evropských investorů a společností, které rozjely svůj byznys opravdu ve velkém jako odměna za to, že Írán ustoupí od vývoje jaderných zbraní a svého bojového jaderného programu. V čele tohoto obchodního delegáta stála hlavně Francie, Velká Británie nebo Německo. Al Jubeir se údajně snaží mluvit se svými evropskými protějšky o této situaci a klade důraz na to, spolu se Spojenými státy, že pumpovat do země tolik peněz je jako podepisovat čistý šek, ať si s ním udělají, co chtějí. Obává se také, že dohoda o omezení jaderného programu má své podstatné chyby a Íránská strana ji ne tak docela dodržuje.
Evropská odpověď
Evropští představitelé se snaží připomenout prezidentu Trumpovi i Saudům, že obchodní dohody podepsané s Íránem jsou tím nejefektivnějším plánem, jak zamezit dalšímu jadernému zbrojení a nejlepší strategií pro zamezení vážného jaderného konfliktu na Blízkém východě. Pokud země odmítnout komunikovat, ostatně to zvažují i Spojené státy, kde ještě dnes trvá zákaz na obchod s jakoukoliv institucí spojenou s IRCG.