24.6.2018 Zboží 0

Již více než 14 tisíc let lidstvo pije zkvašenou šťávu z vinných hroznů. Je dokonce prokázáno, že nejvíce byl tento nápoj konzumován v oblasti Ženevského jezera. Lidem už na samém začátku zachutnal natolik, že jej začali vylepšovat, až dosáhlo samotné víno téměř dokonalosti. Stále se ale na jeho vylepšení ještě pracuje.
víno a hrozny.jpg

Říká se, že vždycky je co zlepšovat a u vína to platí také.

Kdybychom se společně vrátili do minulosti, zjistili bychom, že bylo jedním z nejlepších vývozních a obchodních artiklů.

Podle samotných badatelů s ním obchodovali nejen Sumerové, ale také v Mezopotámii nebo Egyptě.

Víno Egyptské mělo navíc vysoký podíl alkoholu a díky tomu i delší trvanlivost.
toskánská vinice.jpg

Postupem času se dostalo i do samotného Řecka. Právě Řecko bylo tou zemí, která se snažila všechny produkty dovést k dokonalosti. Dokonce z něj pocházely i výborné sýry a lahodné víno. Vždy se do všeho snažili zakomponovat i malou špetku umění.

Možná vás překvapí, že se stalo dokonce inspirací pro básníky, sochaře či filosofy.

Nám jsou známy tři druhy vína. Červené, bílé a růžové. Bílé víno se získává z bílých, růžových nebo modrých hroznů a při výrobě se hned lisuje. Vzniká tím čistý mošt, který je určen ke kvašení.

Růžové víno se získává z hroznů modrých. Proces navíc probíhá bez předchozího kvašení.
láhve šampaňského v ledu.jpg

K výrobě červeného vína se používají pouze hrozny modré, které obsahují červené barvivo. Rmut se nechává několik dní kvasit. Kvašení navíc probíhá delší dobu a je k němu zapotřebí vyšší teploty než u vína bílého.

Možná už jste se někdy setkali s tím, že se i na internetu vyskytují polemiky o tom, které víno má více kalorií. Panuje názor, že kaloričtější je víno červené. Pravda to sice je, ale jen z malé části. Červené má totiž jen o něco málo více kalorií než to bílé.

Jestliže ale kalorie nijak neřešíte a je vám to úplně jedno, pak si dejte do nosu takové víno, na které máte chuť.